لینوکس به عنوان یک فرهنگ، فرهنگ متن‌باز مورد احترام و حمایت ماست. ما از جنبش نرم‌افزارهای آزاد/متن‌باز حمایت می‌کنیم. ما با همه توان خود به گسترش این فرهنگ کمک می‌کنیم.

امروزه تقریبا اغلب سرورهای بزرگ و معتبر دنیا بر پایه سیستم عامل لینوکس بنا نهاده شده اند و روزبروز درحال گسنرش و پیشترفت می‌باشند. آن دسته از سرورهایی هم که از ویندوز استفاده می‌کنند به دلیل انحصارطلبی و سودجوییِ نرم‌افزاری ماکروسافت برای محصولاتش مجبور به استفاده از آن هستند!

لینوکس را می توان پرچم دار نرم افزارهای آزاد و متن باز دانست. در واقع جنبشی که ریچارد استالمن به راه انداخت امروز طرفداران بسیار زیادی در سراسر دنیا دارد و توسعه دهندگان بسیاری هستند که خود را از حامیان این جنبش می دانند. حتی کمپانی های بزرگی را شاهد هستیم که از این جنبش نرم افزاری حمایت می کنند و هر روز با تازه های بیشتری در این باره روبرو می شویم.

در بخش هایی از سایت gnu.org آمده است:
نرم‌افزار آزاد در مورد آزادی کاربران برای اجرا، کپی، توزیع، بررسی، تغییر و بهبود دادن نرم‌افزار می‌باشد. بطور دقیق‌تر نرم‌افزار آزاد به چهار نوع آزادی برای کاربران یک نرم‌افزار اشاره می‌کند:
– آزادی برای اجرای برنامه برای هر منظوری (آزادی ۰)
– آزادی برای مطالعه و بررسی چگونگی عملکرد برنامه و تغییر آن برای نیاز خود که دسترسی به کد منبع یک پیش‌شرط برای این آزادی می‌باشد. (آزادی ۱)
– آزادی برای توزیع مجدد کپی‌هایی از آن، بنابراین شما می‌توانید به همسایگان خود کمک کنید. (آزادی ۲)
– آزادی برای بهبود برنامه و انتشار این تغییرات برای عموم، بنابراین تمام جامعه از آن بهره می‌برند که البته دسترسی به کد منبع یک پیش‌شرط برای این آزادی می‌باشد. (آزادی ۳)

بدون شک تاثیری که نرم افزار های آزاد و متن باز در پیشرفت و توسعه دنیای فناوری اطلاعات داشته اند، برای هر کاربر اینترنت، بسیار محسوس می باشد. امروزه از اینترنت اکسپلورر که یک مرورگر کاملا انحصاری و ناقض استانداردهای بین‌المللی می باشد، به عنوان یک نرم افزار مذموم یاد می شود و پیشرفت نرم افزار آزاد، حتی باعث به حرکت در آمدن آن و ارائه ویرایش های اینترنت اکسپلورر ۸ و ۹ نیز شده است بنابراین دنیای متن باز حتی باعث پیشرفت ماکروسافت هم شده است!
نرم‌افزارهای انحصاری مانند ماکروسافت محدود به یک سازمان چندصدنفری و در سلطه افراد سودجویی‌ست که عوامل بازاریابی و مستقیما پول، راه نرم‌افزاری آن‌ها را تعیین می‌کند. حال آنکه آزمایشگاه طراحی، تولید و توسعه نرم‌افزارهای متن‌باز سراسر دنیا و متخصصان آن نخبگان و نابغه‌های نرم‌افزاری دنیا هستند.
از این رو نرم‌افزارهای آزاد معمولاً با سرعت بیشتری نسبت به نرم‌افزارهای انحصار گرایانه به‌روز می‌شوند و حفره‌های امنیتی که در نسخه‌های پیشین وجود داشته، در نسخه‌های جدید اصلاح می‌شود.
شما هم حلقه‌ای از این زنجیر باشید و به گسترش این فرهنگ کمک کنید.
linux gpl gnu

» درباره لینوکس بیشتر بدانیم

})