امکانات پیش فرض فروشگاه تمام نیازهای ابتدایی و عمومی یک سایت فروشگاهی آنلاین (فروشگاه فروش محصولات فیزیکی، خدماتی و دانلودی) را بر طرف میکند. در این بخش سعی میکنیم تمام امکانات فروشگاه رو مورد بررسی قرار دهیم.
البته اگر امکان یا بخش رو خواستید که در امکانات ابتدایی و اصلی فروشگاه نبود می توانید از افزونه های کمکی فروشگاه استفاده کنید و این امکان رو به فروشگاه اضافه کنید. خدا رو شکر در یکی دو سال اخیر تعداد افزونه های کمکی فروشگاه به شدت اضافه شده است که کافیه برای اضافه کردن امکان مورد نظر، افزونه آن رو دانلود و نصب کنید.
در بخش زیر ۳۵ امکان ابتدایی و عمومی فروشگاه رو لیست کرده ایم و هر کدام رو توضیح میدهیم. تا شما به صورت تقریبا کامل با امکانات فروشگاه آشنا شوید.
۱- محیط کاربری ساده و آسان: استفاده از فروشگاه ساز فروشگاه کامل ساده و آسان می باشد. یعنی مثل خیلی از فروشگاه سازهای دیگر پیچیدگی و سختی کار خاصی ندارد و به راحتی در مدت کمی میتوانید کار با آن را فرا بگیرید.

۲- پشتیبانی کامل از زبان فارسی: یکی از امکانات خوبی که فروشگاه دارد پشتیبانی از زبان فارسی است. یعنی تمام منوها، گزینه ها و تنظیمات آن به زبان فارسی ارائه شده است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

۳- امکان پیکربندی حرفه ای سیستم: یکی دیگر از امکانات فروشگاه، امکان پیکربندی حرفه ای آن است. فروشگاه بخش پیکربندی فوق العاده حرفه ای دارد و میتوانید هر بخش از آن را پیکربندی و سفارشی سازی کنید.

۴- ایجاد بی نهایت محصول: بعضی از سیستم های فروشگاه سازی که دیده ام محدودیت ایجاد محصول دارند. که واقعا این اتفاق خیلی خیلی بد است. در فروشگاه میتوانید بی نهایت محصول ایجاد کنید و نگرانی در ایجاد محصول وجود ندارد.

۵- امکان فروش خدمات: در فروشگاه علاوه بر فروش محصولات فیزیکی میتوانید خدمات هم بفروشید که در سیستم های دیگر من این مدل رو به ندرت دیده ام.

۶- امکان فروش محصولات دانلودی (مجازی): یکی از امکانات فروشگاه که به شدت مورد پسند خودمم است فروش محصولات دیجیتال یا همون فایل است. شما به راحتی میتوانید محصولات مجازی و دانلودی در فروشگاه بفروشید.

۷- تعریف بی نهایت دسته بندی موضوعی: شما در فروشگاه به راحتی میتوانید هر تعداد دسته بندی موضوعی میخواهید تعریف کنید و جای نگرانی نیست.

۸- تعریف بی نهایت برچسب محصول: در فروشگاه به راحتی میتوانید هر تعداد برچسب برای محصول دوست دارید بذارید.

۹- تعریف و ساخت بی نهایت ویژگی متفاوت و مختلف برای هر محصول: هر محصول دسته محصول دارای ویژگی خاص خودش است. مثلا موبایل حافظه دارد، سایز صفحه نمایش دارد یا هر چیزی دیگر، شما میتوانید اینو تعریف کنید و برای هر دسته از محصولات دوست داشتید استفاده نمایید. به تعداد نامحدودم ویژگی میتونید ایجاد کنید.

۱۰- تعریف محصولات مرتبط با هر محصول: شما در فروشگاه میتوانید برای هر محصول محصولات مرتبط تعریف کنید که فوق العاده عالی است.

۱۱- تعریف گالری تصاویر برای محصولات: یکی از امکانات فروشگاه که خیلی خوب و جذاب است ایجاد گالری برای هر محصول به صورت جدا، یعنی شما مثلا یه گوشی موبایل میخواید بفروشید به راحتی میتونید یک گالری عکس واسش ایجاد کنید.

۱۲- ثبت یک محصول در دسته‌بندی‌های مختلف: شما میتوانید هر محصول که تعریف کنید در بی نهایت دسته قرار دهید و به راحتی این کار امکان پذیر است. شاید بپرسید که این امکان چیز خاصی نیست. اما همین امکان ساده در خیلی از فروشگاه سازها وجود ندارد و محدودیت انتخاب دسته دارند.

۱۳- بزرگنمایی تصویر محصولات توسط مشتریان: در بخش بالا در مورد ایجاد گالری محصولات در فروشگاه صحبت کردیم. کاربر به راحتی می توانید روی این محصولات زوم کند.

۱۴- امکان تعریف قوانین مالیاتی مختلف برای هر هر گروه از محصولات: بعضی از محصولات دارای مالیات هستند شما در فروشگاه میتونید برای هر دسته از محصولات قوانین مالیاتی تعریف کنید. واقعا این امکان برای بعضی فروشگاه ها عالی می باشد.

۱۵- تعریف محصول ویژه: یکی دیگر از امکانات فروشگاه که مورد پسند خودمم است ایجاد و تعریف محصول ویژه می باشد. این بخش به شدت کاربردی است.

۱۶- قابلیت درج نظر مشتریان و امتیاز دهی به محصولات: مشتریان به راحتی میتوانند در بخش محصولات نظر بذارند و به محصولاتی که خریداری کردند نظر دهند.

۱۷- ایجاد خبرنامه و ارسال آن به مشتریان: یکی دیگر از ویژگی و امکانات فروشگاه، گرفتن ایمیل می باشد که میتوانید از این ایمیل ها در جهت ایمیل مارکتینگ استفاده کنید.

۱۸- بخش گزارشات بسیار دقیق: اگر بخواهم یک بخش از فروشگاه رو مورد تمجید قرار دهم همین بخش گزارش گیری است. واقعا در یک کلمه عالی هستش و میتوان گفت خیلی به شما در تحیل و آنالیز سفارشات کمک میکند.

۱۹- نمایش محصولات پربازدید: در فروشگاه محصولات پربازدید مشخص است و شما میتوانید آن را در سایت به نمایش بذارید.

۲۰- نمایش آخرین محصولات: شما میتوانید آخرین محصولات رو در بخشی از سایت به نمایش بذارید. معمولا کاربران سایت دوست دارند بدونند آخرین محصولات سایت چی هستند و چه چیزهایی به سایت اضافه شده است.

۲۱- پشتیبانی از واحدهای پولی متفاوت (ریال، تومان و هزار تومان): یکی از مشکلات فروشگاه سازها، عدم پشتیبانی از واحدهای پولی ایرانی است که فروشگاه به صورت کامل از واحدهای ایرانی پشتیبانی میکند.

۲۲- تعریف مدیران مختلف برای فروشگاه: بعضی وقت ها شما میخواهید برای فروشگاهتون چند مدیر داشته باشید این کار به راحتی در فروشگاه انجام می گیرد.

۲۳- دارای بخش انبار گردانی برای مدیریت انبار محصولات: خیلی از فروشگاه ها دارای انبار هستند. یکی از امکانات فروشگاه، بخش انبار گردانی است.

۲۴- امکان مرتب سازی محصولات بر طبق ورژن آن ها: شما میتوانید در فروشگاه محصولات رو بر اساس نسخه های آن ها مرتب کنید.

۲۵- نمایش محصولات پرفروش: یکی دیگر از امکانات فروشگاه، نمایش محصولات پر فروش است که خیلی به شما در جهت ارائه محصول کمک میکند.

۲۶- نوشتن متن خلاصه در مورد محصول: شما در فروشگاه میتوانید برای هر محصول که اضافه میکنید یک متن به عنوان معرفی کوتاه محصول بنویسید.

۲۷- تعریف سبد کالا برای فروش گروهی چند کالا با یکدیگر: یکی دیگر از امکانات فروشگاه، تعریف سبد کالا برای فروش گروهی چند کالا با یکدیگر است که خیلی به شما در فروش محصولات کمک میکند. در بخش های بعدی آموزش فروشگاه بیشتر در مورد این گزینه صحبت می کنیم.

۲۸- انتخاب کالا و اضافه کردن به سبد خرید بدون نیاز به وارد شدن به سایت: بعضی وقت ها کاربران دوست ندارند در سایت ثبت نام کنند و میخواهند بدون ثبت نام در سایت خرید انجام دهند که در فروشگاه این امکان وجود دارد.

۲۹- ارسال ایمیل و پیامک به مشتری و مدیران سایت در شرایط مختلف: شما میتوانید در فروشگاه تعریف کنید که در شرایط مختلف (مثل خرید) به مشتری و مدیر سایت ایمیل و پیامک ارسال شود.

۳۰- پشتیبانی از افزونه های سئو: فروشگاه از افزونه های سئو پشتیبانی میکند و این به سئو سایت و محصولات شما کمک میکند. که همین کار باعث فروش بیشتر شما می شود.

۳۱- امکان جستجوی محصولات به صورت پیشرفته بر اساس ویژگی‌های مختلف محصولات: یکی از امکانات فروشگاه، جستجو محصول بر ساسا ویژگی های مختلف می باشد. یعنی شما بر اساس یک ویژگی خاص یک محصول رو جستجو کنید. که به پیدا کردن محصولات توسط کاربران کمک میکند.

۳۲- تعریف وزن و حجم محصولات و اثرگذاری آن‌ها در بهای حمل: شما در فروشگاه می توانید برای محصولات وزن و حجم تعریف کنید و میتوانید بر اساس وزن و حجم محصول هزینه حمل و نقل رو تعیین کنید.

۳۳- استفاده از انواع سیستم‌های بانکی و پرداخت داخلی و خارجی: یکی دیگر از امکانات فروشگاه که در ایران واقعا به کار میاد بحث پشتیبانی از درگاه های بانکی مختلف است. که فروشگاه از اکثر درگاه های بانکی ایرانی و خارجی پشتیبانی میکند. متاسفانه خیلی از فوشگاه سازها با درگاه های ایرانی مشکل دارند و پشتیبانی نمی کنند.

۳۴- تعریف انواع روش‌های حمل و نقل: شما می توانید در فروشگاه انواع روش حمل و نقل تعریف کنید. مثل ارسال پستی محصول، ارسال با پیک، ارسال با باربری و …

۳۵- دارای بخش بازاریابی: شما میتوانید در فروشگاه بخش بازاریابی مشتریان رو راه اندازی کنید. یعنی درصدی رو برای هر محصول در نظر بگیرید و بازاریابان بفروشند و پورسانت دریافت کنند. که خیلی به فروش شما کمک میکند.

})